Kaszuby są rejonem Polski, który szczególnie znany jest chociażby ze względu na Sopot, Gdańsk czy Gdynię. Słyną nie tylko z malowniczych miejsc, ale również wyróżnia je specyficzna kuchnia, bogata kultura oraz odmienny język. Przed laty zajmowały one obszar od Gdańska aż po Szczecin, natomiast obecnie zachodnią granicą regionu jest Słupsk i Ustka. Tereny te są ściśle związane z polską historią, dlatego trudno jest wyznaczyć sztywne granice Kaszub, przyjmuje się jednak, że obszar zajmuje powierzchnię około 6200 km2 i obejmuje aż 43 gminy województwa pomorskiego.
Obecnie Kaszuby są doskonałym miejscem nie tylko do zamieszkania, ale również do aktywnego spędzania wolnego czasu. Region ten znany jest nie tylko z szerokich i piaszczystych plaż na wybrzeżu, ale również ze względu na liczne jeziora oraz piękne lasy, w których można uskuteczniać jazdę konną. Ogromną popularnością cieszą się w tym regionie spływy kajakowe oraz narty wodne, które skutecznie przyciągają miłośników sportów wodnych. To nie jedyne atrakcje dla chcących odwiedzić ten region! Co ciekawego możemy zobaczyć wybierając się na Kaszuby?
Słowiński Park Narodowy
Park, nazywany również „kaszubską pustynią”, jest niewątpliwie największą pod względem powierzchni atrakcją na Kaszubach i trzecim, co do wielkości, parkiem narodowym w Polsce. Największymi jego atrakcjami są ruchome i wysokie na ponad 40 metrów nad poziomem morza wydmy, a także pozostałości po niemieckiej bazie wojskowej z czasów II wojny światowej.
Zamek Krzyżacki w Gniewie
Zamek w stylu gotyckim, wzniesiony przez Zakon krzyżacki po 1290 roku, jest niewątpliwie największą atrakcją Bytowa. Zamieszkiwany początkowo przez zakonników, zwanych potocznie Krzyżakami, został zdobyty w 1410 roku przez Władysława Jagiełłę, na fali wygranej bitwy pod Grunwaldem. Obecnie na zamku odbywają się turnieje rycerskie, pokazy kowalstwa artystycznego, kolonie tematyczne i inne imprezy.
Wieża widokowa Wieżyca
Jest to najwyższe wzniesienie na Kaszubach, na którego szczycie znajduje się 35-metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Aby dostać się na samą górę, musimy pokonać aż 182 stopnie, ale wysiłek jest tego wart, gdyż z platformy widokowej rozpościera się niesamowity krajobraz Wzgórz Szymbarskich i jeziora tzw. Kółka Raduńskiego, które zapierają dech w piersi.
Półwysep Helski
To wąska mierzeja o długości 34 kilometrów, której szerokość waha się od 100 metrów w okolicach Władysławowa, do 3 kilometrów w okolicy Helu, co sprawia, że patrząc na mapę Polski wygląda jak „krowi ogon”. Półwysep z jednej strony otaczają wody Bałtyku, z drugiej natomiast wody Zatoki Puckiej, a sama mierzeja powstała w wyniku płynącego od wschodu wzdłuż wybrzeża prądu morskiego, który przeniósł piasek z dna morza.
Fokarium w Helu
Udając się w podróż na Hel, warto wstąpić do jednej z większych atrakcji turystycznych tego regionu, a mianowicie do fokarium, stanowiącego część placówki naukowo-badawczej – Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Obiekt szczególnie znany jest z pewnego incydentu, który miał miejsce w okolicach lat 2000. Swego czasu przebywała w nim Foka Krystyna, która podjęła próbę ucieczki, a następnie spacerowała po ulicach Helu, gdzie odnaleziono ją 500 metrów od fokarium.
Napisz nam co o tym myślisz
Marek
4 września 2022 o godzinie 14:26Podczas ostatnich wakacji nie udało nam się wszystkiego zwiedzić, na pewno wrócimy ponownie na Kaszuby
Grażyna
10 marca 2023 o godzinie 16:32Zamek w Gniewie to prawdziwe cudo, powinno być lepiej rozsławione, by każdy mógł obejrzeć.