logo

Fauna i flora Mazur

simplie Aktualności, Atrakcje, Na mazurach 25 sierpnia 2022 1
post-image

Mazury, które posiadają niemalże najbogatszą sieć wodną, spośród wszystkich regionów Polski, uważane są za jeden z cudów natury naszego kraju. Ciężko jest nie zachwycać się tym miejscem, gdyż na obszarze znajduje się znacznie więcej jezior niż w innych miejscach w Polsce. Największe z nich to Jezioro Śniardwy (113,8 km²) i Mamry (104,5 km²).

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich przyciąga tłumy turystów, którzy chętnie wybierają się nad wodę w rożnych celach. Można tu spotkać żeglarzy i kajakarzy, a także miłośników ciszy i spacerów po lesie. Zarówno ci pierwsi, jak i ci drudzy niewątpliwie spotkają się ze zwierzętami czy roślinnością porastającą tamte rejony. Jak więc wygląda fauna i flora Mazur?

Okazy zwierząt występujące na Mazurach

Fauna Mazurskiego Parku Krajobrazowego należy do najbogatszych w Polsce. Do często spotykanych ssaków należą tu: jeleń, dzik, sarna, zając, lis, jenot, jeż, kret, kuna, wiewiórka, łasica, tchórz, oraz ryjówki i nietoperze. W ostatnich latach rozprzestrzeniła się tu norka amerykańska, czyniąc spustoszenie wśród gniazd ptaków środowisk podmokłych. Na terenie Parku występuje również wiele rzadkich i ginących ptaków, takich jak bielik, rybołowa, orlik krzykliwy, bocian czarny, cietrzewia czy nasza największa sowa – puchacz. Z gadów, oprócz jaszczurek – żyworodnej i zwinki oraz padalca, spotyka się tutaj żmiję zygzakowatą, a sporadycznie także węża gniewosza. Rozrośnięte i zróżnicowane ekosystemy wodne intensywnie wpływają na bogactwo ryb. Gatunkami, które występują są m.in. płoć, wzdręga, leszcz, krąp, szczupak, sandacz, okoń, sum, lin, węgorz, ukleja, sporadycznie świnka oraz sielawa, znana niegdyś z dużej populacji z Jeziora Mokrego, a obecnie odławiana w jeziorach Nawiady i Śniardwy. Z innych bezkręgowców warto wymienić dużą osobliwość, jaką jest gąbka, występująca w rzece Krutyni. Osobliwością jest też zimnowodny skorupiak – relikt plejstoceński, występujący w Jeziorze Mokrym.

the lake is dystrophic 3425575 1280

Bogata roślinność pojezierza

Flora Mazurskiego Parku Krajobrazowego posiada bardzo bogatą szatę roślinną. Wynika to m. in. z faktu, że leży on w granicach najżyźniejszej, północno-zachodniej części Puszczy Piskiej, na terenie której, licznie występują gliny zwałowe, bogate w węglan wapnia. Bogata rzeźba terenu oraz urozmaicona sieć wodna sprzyjają różnorodności florystycznej. W tym miejscu warto wymienić rośliny chronione i szczególnie interesujące. Do takich na terenie Parku należą: cis, storczyki – listera sercowata, listera jajowata, obuwik, storczyk szerokolistny, kruszczyk błotny, kruszczyk rdzawoczerwony, tajęża jednostronna, gnieźnik leśny, żłobik koralowy, a także rośliny owadożerne – rosiczka okrągłolistna, pływacz zwyczajny i średni oraz piękne rośliny związane z wilgotnymi łąkami, jak: pełnik europejski, kosaciec syberyjski, mieczyk dachówkowaty, goździk pyszny. Charakterystycznym zbiorowiskiem roślinnym jest tu grąd – wielogatunkowy las liściasty, w którym rosną takie drzewa, jak: dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, grab zwyczajny, klon zwyczajny. W miejscach wilgotnych i bezodpływowych na ubogich siedliskach trafiają się płaty borów bagiennych, gdzie dominuje sosna o niskim wzroście, a w runie rosną charakterystyczne krzewinki z rodziny wrzosowatych – bagno zwyczajne i borówka bagienna.

Napisz nam co o tym myślisz

  • Sama natura! można podziwiać bez końca

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

    atrakcje na kaszubach

    Co warto zobaczyć na Kaszubach – najpopularniejsze atrakcje

    12 sierpnia, 2022
    Gizycko i wilkasy z lotu ptaka

    Gdzie zjeść w Giżycku?

    30 sierpnia, 2022
    Wyświetlenia: 252

    WPADAJ CZĘŚCIEJ!

    Zgłębiaj z nami informacje o turystyce i podróżowaniu w Polsce jak i zagranicą. Odkrywaj ciekawe miejsca i korzystaj z podpowiedzi co warto zobaczyć i dokąd wyruszyć.