logo

Praca za granicą a ubezpieczenie zdrowotne

simplie Aktualności, Materiały sponsorowane 19 września 2022 1
post-image

Planujesz podjąć pracę za granicą na stałe? A może wybierasz się do obcego kraju wyłącznie na roboty sezonowe, aby podreperować domowy budżet? Jakiekolwiek są Twoje pobudki, tego rodzaju wyjazd wiąże się z różnego rodzaju nieprzewidzianymi zagrożeniami, dlatego warto przed nim zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie. Gdzie go szukać i co powinno zawierać?

Ubezpieczenie do pracy za granicą to nic innego, jak rodzaj ubezpieczenia podróżnego, w tym wypadku przeznaczonego jednak dla osób, które zamierzają podjąć aktywność zawodową podczas wyjazdu. Tego rodzaju polisa jest oczywiście odpowiednio rozszerzona względem zwykłej polisy turystycznej, ale jej zakup nie różni się niczym od kupna ochrony na czas urlopu. Warto więc do tego wykorzystać kalkulator ubezpieczenia turystycznego na mubi.pl.

Czy ubezpieczenie do pracy za granicą jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie podróżne, w tym również ubezpieczenie do pracy za granicą, nie jest obowiązkowe, chyba że wynika to z umowy między pracodawcą a pracownikiem. W większości przypadków zakup ochrony na czas wyjazdu to jednak kwestia indywidualna podróżnego i zależy od jego decyzji. Czy w takim razie warto zainwestować w taką polisę?

Zdecydowanie tak! Trzeba pamiętać, że nawet zwyczajny turystyczny wyjazd za granicę jest obarczony różnego rodzaju ryzykami, np. zachorowania lub wypadku. W przypadku podróży zarobkowej niebezpieczeństwo to może natomiast jeszcze wzrosnąć, choćby na skutek wykonywania pracy fizycznej lub pracy w szczególnie niebezpiecznych warunkach.

Dodać do tego trzeba jeszcze fakt, że koszty leczenia za granicą są zwykle sporo wyższe niż w Polsce, co sprawia, że dobra polisa to niemal konieczność. W przeciwnym razie może się okazać, że koszt niezbędnej pomocy medycznej pochłonie większość lub nawet przewyższy wartość uzyskanych za pracę środków, co uczyni wyjazd bezsensownym.

Jak wybrać polisę ubezpieczeniową na wyjazd do pracy za granicę?

Jak podkreślają eksperci porównywarki ubezpieczeń Mubi (https://mubi.pl/ubezpieczenie-do-pracy-za-granica/), kluczową kwestią w przypadku wyboru ubezpieczenia do pracy za granicą jest jego zakres ochrony. Ten nie jest z góry ustalony (jak np. przy ubezpieczeniu OC komunikacyjnym) i należy go dopasować do indywidualnych potrzeb wyjeżdżającego.

W pierwszej kolejności trzeba zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki charakter będzie miała podejmowana przez nas praca? Inaczej będzie wszak wyglądała polisa dla osoby wybierającej się na zbiór truskawek w Holandii, inaczej dla opiekuna osoby starszej w Niemczech, a jeszcze inaczej dla informatyka podejmującego pracę w brytyjskiej korporacji. W związku z tym ubezpieczyciele wyróżniają 3 rodzaje prac zarobkowych za granicą:

  • praca fizyczna,
  • praca fizyczna o zwiększonym ryzyku,
  • praca umysłowa.

rodzaje prac za granicax3

Od wyboru właściwej opcji zależy zakres ochrony oraz cena polisy. Przykładowo, robotnik budowlany, który wybiera się do Norwegii i będzie tam pracował na wysokościach, powinien wybrać ubezpieczenie obejmujące pracę fizyczną o zwiększonym ryzyku – uzyska w ten sposób ochronę o szerszym zakresie, ale zapłaci więcej za polisę.

Wygodnym rozwiązaniem dla pracowników sezonowych jest natomiast to, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy krótkoterminowe, np. na 30 lub 60 dni. W ten sposób wyjazd do pracy tymczasowej nie będzie obarczony koniecznością zakupu polisy na cały rok, a jedynie na interesujący nas okres.

Praca za granicą – przed czym warto się ubezpieczyć?

Zachorowanie, wypadek, kradzież, zgubienie dokumentów, uszkodzenie bagażu i wiele, wiele innych. Możliwych niefortunnych scenariuszy podczas zagranicznego wyjazdu jest cała masa i nie da się przewidzieć, co spotka akurat Ciebie. Najlepszym rozwiązaniem byłaby zatem ochrona o jak najszerszym zakresie, ale spokojnie, to wcale nie oznacza, że będzie ona kosztować majątek.

W gruncie rzeczy wcale nie musisz nabywać polisy uwzględniającej każdy możliwy wypadek. Wystarczy, że wcześniej dobrze przeanalizujesz swój przypadek i zastanowisz się nad tym, jaka ochrona będzie Ci w największym stopniu niezbędna. Już podstawowe warianty polis zawierają zwykle:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – absolutnie najważniejszy element każdej polisy, obejmujący m.in. koszty wizyt lekarskich, leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego, zabiegów, badań, leków, transportu medycznego itp.;
  • ubezpieczenie NNW – dzięki niemu ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie w razie odniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu podczas pobytu za granicą;
  • ubezpieczenie assistance – gwarantujące różnego rodzaju usługi, np. pomoc w razie zgubienia dokumentów, organizację przyjazdu osoby towarzyszącej, usługi tłumacza lub prawnika itp.

Taki zestaw może, ale nie musi okazać się wystarczającym. Warto rozważyć rozszerzenie ochrony o m.in.:

  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – chroni odpowiedzialność cywilną ubezpieczonego w razie, gdy to on spowoduje szkodę osobową lub rzeczową u osoby trzeciej;
  • ubezpieczenie bagażu – obejmuje przypadki zgubienia, uszkodzenia, opóźnienia, zniszczenia lub kradzieży bagażu;
  • klauzulę chorób przewlekłych – ochrona niezbędna w przypadku osób chorujących przewlekle (np. cukrzyków lub osób z nadciśnieniem tętniczym), żeby w razie nagłego pogorszenia się ich stanu zdrowia podczas wyjazdu, nie ponieśli kosztów leczenia.

Oczywiście na tym możliwości poszerzenia zakresu ochrony ubezpieczeniowej się nie kończą, bo firmy ubezpieczeniowe prześcigają się w coraz to nowych ofertach. Pamiętaj jednak, że nie zawsze najbardziej rozbudowana ochrona jest konieczna – dopasuj polisę do własnych potrzeb, a wyjazd za granicę będzie nie tylko bezpieczny, ale też nie wydasz nie go majątku.

Napisz nam co o tym myślisz

  • Bez ubezpieczenia ani rusz, każdy powinien to wiedzieć, żadnych zleceń jak tego nie ma

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

    Gizycko i wilkasy z lotu ptaka

    Gdzie zjeść w Giżycku?

    30 sierpnia, 2022
    Najdroższe hotele w Europie

    Najdroższe hotele w Europie

    21 września, 2022
    Wyświetlenia: 130

    WPADAJ CZĘŚCIEJ!

    Zgłębiaj z nami informacje o turystyce i podróżowaniu w Polsce jak i zagranicą. Odkrywaj ciekawe miejsca i korzystaj z podpowiedzi co warto zobaczyć i dokąd wyruszyć.