Odkryj uroki Warmii i Mazur podczas jazdy na rowerze! Sprawdź nasze propozycje tras rowerowych, które zabiorą Cię w malownicze miejsca pełne przyrody i kultury. Wybierz swój szlak i zacznij przygodę już dziś!
Warmia i Mazury to nie tylko kraina jezior i lasów, ale także raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Region ten oferuje wiele atrakcyjnych tras rowerowych, które prowadzą przez malownicze krajobrazy i fascynujące zabytki. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym kolarzem czy początkującym, na pewno znajdziesz tu coś dla siebie. W tym artykule przedstawiamy najpiękniejsze szlaki rowerowe na Warmii i Mazurach.
Green Velo – Wschodni szlak rowerowy
Wschodni Szlak Rowerowy to najdłuższa i jedna z najpiękniej położonych tras rowerowych w Polsce. Warmińsko-mazurski odcinek szlaku liczy 397 km i można w całości go przebyć, pedałując od miasta do miasta, podziwiając i zwiedzając niezwykle malownicze i bogate w atrakcje kulturowe tereny.
Trasa szlaku: Elbląg – Tolkmicko – Frombork – Braniewo – Pieniężno – Górowo Iławeckie – Lidzbark Warmiński – Bartoszyce – Sępopol – Korsze – Barciany – Srokowo – Węgorzewo – Banie Mazurskie – Gołdap – Stańczyki – Żytkiejmy.
Trasa jest świetnie przygotowana, po drodze czekają Miejsca Obsługi Rowerzystów, wyposażone w stojaki, ławki i stoły, tablice informacyjne, toalety oraz Miejsca Przyjazne Rowerzystom, w których można zjeść i odpocząć przed dalszą podróżą na dwóch kółkach.
Green Velo to aplikacja, którą możecie pobrać na smartfona ruszyć z nią na niezapomnianą rowerową wyprawę po Warmii i Mazurach. W każdej lokalizacji, po rozwinięciu udostępnianej przez aplikację funkcji „w pobliżu”, można sprawdzić informacje na temat ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc, znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie szlaku.
Trasy rowerowe w Green Velo są oznaczone, więc bez problemu można wybrać szlak dostosowany do swoich umiejętności i uwzględnić na przykład podróżowanie z przyczepką rowerową.
Trasa rowerowa wokół jeziora Mamry – piękne widoki dla miłośników 2-kółek
Trasa dookoła jeziora Mamry może nie jest zbyt wymagająca, ale liczy ponad 50 km i oferuje dziewiczą przyrodę rezerwatu Wyspy na Jeziorze Mamry i Kisajno, turystyczne miejscowości oraz miejsca odkrywające przed nami swoje historyczne oblicze, dzięki czemu sprawdzi się idealnie zarówno dla zaawansowanych rowerzystów jak i rodzin z dziećmi.
Najlepiej zacząć z Węgorzewa, gdzie można zobaczyć Kanał Młyński i skansen nad rzeką Węgorapą. Na drodze do Sztynortu warto zatrzymać się w Ogonkach, gdzie znajduje się schron z czasów II wojny światowej. W Sztynorcie zwróci uwagę na nas największy port jachtowy na Mazurach i zespół pałacowo-parkowy rodu Lehndorffów z XVII wieku.
Warto też odpocząć i spróbować świeżej ryby przed dalszą drogą, która będzie nieco bardziej wymagająca. W Mamerkach można spotkać schrony dawnej Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych. Polecamy także wejście na stalową wieżę widokową o wysokości ponad 40 metrów, z której widok zapiera dech w piersi.
Niemal na końcu trasy czeka na nas atrakcja, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Kanał Mazurski to niedokończony projekt hydrotechniczny, który miał połączyć mazurskie jeziora z Bałtykiem. Trasa prowadzi wzdłuż kanału urokliwą leśną ścieżką. Jeśli nam zostało trochę sił, warto odbić od głównej trasy do Puszczy Boreckiej, by zobaczyć największe ssaki Europy – żubry.
Na koniec dnia polecamy zafundować sobie totalny odpoczynek nad jeziorem Mamry, by podziwiać zachód słońca i słuchać dźwięków przyrody.
Pętla Nidzicka – trasa rowerowa samym brzegiem jeziora
a trasa rowerowa jest dość wymagająca, ale warto się na nią wybrać, ponieważ po drodze znajdują się najpiękniejsze miejsca w okolicy, takie jak Pranie, Krzyże czy Wiartel. Część trasy przebiega wzdłuż brzegu jeziora Nidzkiego, co sprawia, że krajobraz jest niezwykle malowniczy.
Pierwszym przystankiem jest Leśniczówka Pranie, która kiedyś była letniskiem, a obecnie mieści muzeum poświęcone Gałczyńskiemu. Latem odbywają się tam koncerty i spotkania z artystami. Kolejną miejscowością, którą uwielbiają artyści, są Krzyże, które zostały odkryte dla turystów przez twórców Studenckiego Teatru Satyryków z Warszawy. Warto też zatrzymać się na odpoczynek w Karwicy i wiosce Wiartel. Mimo, że na trasie nie spotkasz wielu rowerzystów, to naprawdę warto pokonać te pięćdziesiąt kilometrów.
Pętla Szeroki Bór – malowniczy szlak rowerowy na Mazurach
Zaplecze rowerowe w okolicach Rucianego-Nidy jest bardzo rozbudowane. Kolejna polecona przez nas trasa liczy tylko 24 kilometry i jest odpowiednia dla każdego, dla kogo jazda rowerem to tylko forma rekreacji.
Osada Szeroki Bór położona jest kilka kilometrów od miasta, bezpośrednio nad Jeziorem Jaśkowo Duże, otoczona przez gęstą Puszczę Piską. Dzięki temu miejsce to charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem. To świetne miejsce na spędzenie leniwego popołudnia z dala od innych turystów. Powrót do Rucianego-Nidy można odbyć przez Wejsuny i Guziankę.
Pętla rowerowa wokół największego jeziora w Polsce – urokliwa trasa rowerowa nad Śniardwami
Szlak wokół największego polskiego jeziora ma urokliwy charakter i prowadzi niemalże w całości przez Mazurski Park Krajobrazowy. Niemniej jednak, trzeba być przygotowanym na trochę bardziej wymagające odcinki. Cała trasa liczy ponad 100 km, więc warto rozłożyć ją na etapy. Gdzie po drodze warto się zatrzymać?
Pierwszą atrakcją, którą napotkamy na szlaku po wyjeździe z Mikołajek, jest przeprawa promowa przez jezioro Bełdany w miejscowości Wierzba. Należy pamiętać, że prom kursuje tylko w sezonie turystycznym, czyli od maja do października. Gdy już znajdziemy się po drugiej stronie jeziora, kierujemy się na Popielno.
Tam możemy podziwiać piękno przyrody. Warto zatrzymać się w Stacji Badawczej PAN w Popielnie, by zobaczyć koniki polskie, które są pierwotną rasą koni wywodzącą się bezpośrednio od dzikich tarpanów.
Jadąc w kierunku Niedźwiedziego Rogu, widzimy piękną panoramę jeziora z dwiema wyspami – Czarcią i Pajęczą. Leśna droga doprowadzi nas do Pisza, gdzie warto odwiedzić Muzeum Ziemi Piskiej. Z punktu widokowego na dawnej wieży wodnej możemy podziwiać ogrom mazurskich lasów i planować kolejne wycieczki rowerowe.
Na koniec kilka informacji praktycznych. Trasa wiedzie drogami o bardzo różnym standardzie – od wysokiej jakości asfaltu, przez bruk, aż po szuter. Na niewielkim odcinku jest wydzielona droga dla rowerów. Tylko nieliczne, krótkie fragmenty charakteryzują się dużym ruchem samochodowym.
Najlepiej przeznaczyć co najmniej dwa dni, zaplanować nocleg i zwiedzić wszystkie atrakcje, które znajdują się wokół tej rowerowej trasy po Mazurach.
Warmia i Mazury to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Region ten oferuje wiele atrakcyjnych tras rowerowych, które prowadzą przez malownicze krajobrazy i fascynujące zabytki. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym kolarzem czy początkującym, na pewno znajdziesz tu coś dla siebie. Planując wycieczkę rowerową, warto pamiętać o odpowiednim wyposażeniu i dokładnym zaplanowaniu trasy. Warmia i Mazury to także idealne miejsce dla miłośników wodnych wycieczek rowerowych oraz zwiedzania zabytków i poznawania kultury regionu.
Napisz nam co o tym myślisz