logo

Co warto zobaczyć w Karkonoszach

simplie Aktualności, Atrakcje, W górach 2 czerwca 2021 1
post-image

Karkonosze to przepiękne góry w południowo-zachodniej Polsce, położone pomiędzy Przełęczą Szklarską a Przełęczą Lubawską. Można tutaj znaleźć malownicze szlaki, dzikie wodospady i niespotykane formacje skalne. W tym rejonie, oprócz przemierzania szlaków i zdobywania górskich szczytów, odwiedzających czeka cała masa atrakcji turystycznych. 

Karpacz to nieoficjalna stolica Karkonoszy, najwyższego pasma górskiego Sudetów i Dolnego Śląska. Turyści często wykorzystują miejscowość, jako świetną bazę wypadową na szlaki Karkonoszy. Miasto, na co dzień zamieszkiwane przez niespełna 5 tysięcy osób, rokrocznie gości ponad 2,5 miliona turystów. Nic dziwnego! Jest to niezwykle urokliwe miejsce, z którego rozpościera się cudowna górska panorama, a w okolicy znajduje się mnóstwo atrakcji wartych odwiedzenia. Co warto zobaczyć będąc w samym sercu Karkonoszy?

giant mountains 2394918 1280

Świątynia Wang

Świątynia powstała z sosnowych bali w norweskiej miejscowości Vang, w pradawnych latach przełomu XII i XIII wieku. Po latach okazała się być za mała na potrzeby tamtejszej społeczności i postanowiono ją sprzedać, aby pozyskać środki na budowę nowej świątyni. Skuszony namowami pruski król Fryderyk Wilhelm IV zakupił świątynie za 427 marek, z przeznaczeniem dla berlińskiego muzeum. W roku 1841 świątynię najpierw rozebrano, a następnie wysłano w podróż do Berlina. Właśnie wtedy wkroczyła hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca, która przekonała króla, że zdecydowanie lepszym miejscem dla kościoła będzie Dolny Śląsk, w którym ewangelicka część ludności gminy cierpi na brak miejsca modlitewnego. Taka jest historia jednego z najstarszych kościołów w Polsce, który każdego roku przyciąga tłumy turystów, chcących podziwiać obiekt i związaną z nim historię. 

Miejsce Anomalii Grawitacyjnej w Karpaczu

Jadąc w stronę kolejki na Kopę, na ulicy Strażackiej, stoi tablica informująca, że przed nami znajduje się Miejsce Anomalii Grawitacyjnej. Na tablicy można znaleźć instrukcję, co powinno się zrobić, by zaobserwować dane zjawisko. W skrócie, należy zatrzymać samochód, wrzucić jałowy bieg i obserwować jak pojazd sam jedzie pod górę. Według tablicy w tym miejscu grawitacja jest mniejsza o 4%. Brzmi nieprawdopodobnie? Warto to zobaczyć na własne oczy!

Dziki Wodospad w Karpaczu

Leży niedaleko Miejsca Anomalii Grawitacyjnej. Jest to niezwykle klimatyczny zakątek Karpacza, który idealnie nadaje się na sesję fotograficzną. Mało kto wie, że nie jest to naturalny wodospad, tylko zapora przeciwrumoszowa. Jej zadaniem jest zatrzymanie kamieni i drzew, szczególnie podczas silnych opadów. 

Kocioł Wielkiego Stawu

Jego centralne miejsce zajmuje Wielki Staw, czyli największe jezioro polodowcowe w Karkonoszach. Powstało ono po ustąpieniu lodowca i ma powierzchnię 8,321 ha. Wielki Staw charakteryzuje się wyjątkową fauną i florą, dlatego też jego obszar stanowi ścisły rezerwat przyrody i nie można do niego podejść. Można go podziwiać jedynie znad Kotła Wielkiego Stawu.

Wodospad Kamieńczyka

Jednym z najpiękniejszych wodospadów Karkonoszy jest właśnie Wodospad Kamieńczyka. Według legendy wodospad powstał z łez siedmiu rusałek. Kamieńczyk to również najwyższy wodospad Karkonoszy. Jego próg leży na wysokości 843 metrów n.p.m. Spada on specyficznym zygzakiem z wysokości 27 m do malowniczego wąwozu. To tutaj nakręcono parę scen do ekranizacji znanej powieści C. S. Lewisa. Opowieści z Narnii!

Latające talerze

Śnieżka z 1602 m n.p.m. to najwyższy szczyt Karkonoszy i miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w tamtych rejonach. Przy sprzyjających warunkach widoki na okolice sięgają nawet do 200km! Punktem rozpoznawalnym Śnieżki są trzy latające spodki tzw. „Hołdyski”, które zbudowano na przełomie lat 60/70 zeszłego wieku. W tamtych latach był to rewolucyjny projekt, który ściągał wielu turystów i naukowców.

Napisz nam co o tym myślisz

 • Byłem tam 20 lat temu, widać nic się nie zmieniło

 • Komentarz

  Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

  Szlaki żeglarskie na mazurach

  Najciekawsze szlaki żeglarskie na Mazurach

  25 maja, 2021
  Zwierzeta nad baltykiem

  Fauna Bałtyku – prawdziwy raj dla wielbicieli nadmorskiej natury

  1 stycznia, 2022
  Wyświetlenia: 90

  WPADAJ CZĘŚCIEJ!

  Zgłębiaj z nami informacje o turystyce i podróżowaniu w Polsce jak i zagranicą. Odkrywaj ciekawe miejsca i korzystaj z podpowiedzi co warto zobaczyć i dokąd wyruszyć.