logo

Jak zbierać grzyby za granicą?

simplie Aktualności, Poradnik, Za granicą 13 września 2020 2
post-image

Zbieranie grzybów to zajęcie lubiane i praktykowane przez wielu Polaków. Nic dziwnego, dla niektórych grzybobranie to forma relaksu i kontaktu z naturą. Dla niektórych to nie tylko hobby, ale też sposób na dorobienie do pensji.

W Polsce nie obowiązują limity ilości zbieranych grzybów, ale nie wszędzie w Europie tak jest. Warto więc znać przepisy dotyczące zbierania grzybów jakie obowiązują w poszczególnych krajach. Należy także wspomnieć, że Polska uznawana jest za raj dla grzybiarzy. W naszym kraju grzyby można zbierać bez ograniczeń ilościowych. Jest oczywiście kilka miejsc, gdzie w ogóle nie można tego robić, są to m.in. tereny wojskowe, rejony lasów objęte stałym zakazem wstępu, a także rezerwaty, parki narodowe i tereny prywatne. Faktem jest jednak, że około 80% lasów należy do państwa, więc w większości miejsc można grzybobranie uskuteczniać. Jakie są ograniczenia dotyczące zbierania grzybów w innych europejskich krajach?

common mushroom 180712 1280

Niemcy

U naszych zachodnich sąsiadów zbiór grzybów wygląda zupełnie inaczej. Z lasu, na własny użytek, można wynieść zaledwie od 1 do 2 kilogramów (zależy od landu) dziennie. Aby można było zbierać większe ilości, potrzebne są specjalne zezwolenia. Gdy niemieckie służby leśne wykryją, że zbieracz ma powyżej dozwolonego limitu, mogą ukarać mandatem od 2,5 do 10 tysięcy euro. Zabronione jest zbieranie na terenach objętych ochroną oraz w lasach prywatnych, bez zgody ich właścicieli.

Belgia

Każda część tego kraju posiada inne przepisy dotyczące zbierania grzybów. W Walonii najpierw należy się zorientować, czy znajdujemy się w lesie prywatnym czy publicznym. Niezbędne będzie także pozwolenie, uprawniające zbieraczy do wybrania się na zbiory z 10 litrowym wiaderkiem. Większe zbiory mogą zostać potraktowane jako handel i ukarane grzywną w okolicach 400 euro. We Flandrii natomiast, grzyby można zbierać jedynie na terenie prywatnym, a uprzednio należy otrzymać pozwolenie od właściciela terenu.

Włochy

We Włoszech zasady zbierania grzybów są szczegółowo regulowane przez lokalne przepisy. Zbieracze muszą posiadać specjalne zezwolenie, które kosztuje od 20 do 50 euro rocznie, jednakże można również nabyć jednodniowe licencje. Dzienny limit zbioru na osobę wynosi 3 kilogramy, zabrania się zbierania borowików, gdy rozmiar czapki jest mniejszy niż 4 centymetry, a wodniochy marcowej i gęśnicy wiosennej mniejszy niż 20 milimetrów. W niektórych regionach grzyby można zbierać w wyznaczonych dniach tygodnia, a zbieracze mogą wybierać się na łowy na godzinę przed wschodem słońca i wrócić do godziny po zachodzie.

Austria

W tym kraju zasady dotyczące zbierania grzybów są regulowane na podstawie ustawy Forstgesetz 1975, na mocy której dziennie dozwolone jest zebranie do 2 kilogramów grzybów na osobę. Ewentualna nadwyżka może zostać skonfiskowana przez leśnika, a także przyłapanemu grzybiarzowi grozi mandat w wysokości do 150 euro. Ponadto zabrania się zbierania runa leśnego w grupach zorganizowanych. Za złamanie przepisów można się spodziewać kary nawet do 750 euro. W poszczególnych Landach istnieją szczegółowe przepisy regulujące zbieranie grzybów, np. w Kartynii borowiki szlachetne oraz kurki mogą być zbierane jedynie w okresie od 15 czerwca do 30 września w godzinach 7:00 – 18:00, natomiast w Salzburgu zbieranie grzybów trujących, robaczywych czy starych jest całkowicie zabroniona.

Litwa, Słowacja, Czechy

W tych krajach, podobnie jak u nas, nie obowiązują limity ilościowe, dotyczące zbiorów grzybów, dlatego można je zbierać do woli. Należy jednakże pamiętać o tym, że parki narodowe i rezerwaty są objęte ochroną i na tym obszarze jest to niedozwolone. Na uwadze warto mieć również fakt, że lista gatunków objętych ścisłą ochroną może być inna niż ta obowiązująca w Polsce.

Napisz nam co o tym myślisz

  • Nasze polskie grzyby są najlepsze! i można zbierać bez ograniczeń! Po co wyjeżdżać za granicę, jak mamy swoje narodowe dobro!

  • Komentarz

    Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

    Oscypki dania góralskie

    Tradycyjne potrawy prosto z polskich gór

    12 sierpnia, 2020
    rośliny na plażach

    Fauna i flora plaż nad Bałtykiem 

    9 października, 2020
    Wyświetlenia: 141

    WPADAJ CZĘŚCIEJ!

    Zgłębiaj z nami informacje o turystyce i podróżowaniu w Polsce jak i zagranicą. Odkrywaj ciekawe miejsca i korzystaj z podpowiedzi co warto zobaczyć i dokąd wyruszyć.