Biwakowanie pod namiotem to dla wielu osób doskonały sposób na spędzenie wakacji. Dla miłośników kontaktu z przyrodą namiot to idealne miejsce do snu i okazja do przeżycia kolejnych niesamowitych przygód na łonie natury. Spadnie pod namiotem to nie tylko minimalizowanie kosztów wyjazdu, ale przede wszystkim jedna wielka przygoda.
Zaplanowanie listy rzeczy, które są potrzebne przy wyprawie pod namiot jest nie lada wyzwaniem. W zależności, w jakiej porze roku się wybieramy, musimy dostosować odzież wierzchnią do pogody i sezonu. Prawdą jest jednak, że najczęściej planując biwakowanie, wybieramy wiosnę bądź lato, kiedy temperatury są zdecydowanie wyższe niż jesienią czy zimą i wizja nocy spędzonej na zewnętrz nie jest tak przerażająca. Poniższa lista-niezbędnik powstała dla tych, którzy na biwak wybierają się po raz pierwszy, a także dla tych, którzy chcą mieć pewność, że spakowali wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.
Namiot – rzecz może najbardziej oczywista, jednakże warto podkreślić, że dobry namiot to podstawa udanego biwaku. Jeśli zamierzacie zakotwiczyć w jednym, łatwo dostępnym miejscu, możecie sobie pozwolić na wybór dużego namiotu turystycznego lub nawet bardzo komfortowego namiotu rodzinnego. Gdy wędrujecie z plecakiem, najlepiej pomyśleć o czymś lekkim, co nie obciąży zbytnio pleców.
Mata do spania – może być samopompująca, karimata piankowa lub materac dmuchany. Najważniejsze, żeby była jak najbardziej wygodna, bo od tego w dużej mierze zależy komfort naszego snu. Stara zasada mówi: jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz, więc warto sobie wziąć ją do serca przy wyborze maty do spania.
Śpiwór – w zależności od naszych preferencji może to być zarówno śpiwór syntetyczny jak i śpiwór puchowy. Ważne, żeby zakres temperatur śpiwora odpowiadał panującym warunkom, a jakość wykonania nie budziła zastrzeżeń. Jeśli sezon kempingowy trwa u was dłużej, warto zastanowić się nad nieco cieplejszymi śpiworami trzysezonowymi.
Kuchenka turystyczna – wybierając się na prawdziwy biwak, czyli taki, podczas którego jesteśmy zdani tylko na siebie i nie mamy możliwości skorzystania z usług gastronomicznych, zaraz po śpiworze powinniśmy pamiętać o kuchence turystycznej. Naturalnie, możemy rozpalić ognisko, ale co jeśli podczas naszego wyjazdu trafimy na deszcz czy po prostu zapragniemy napić się gorącej kawy? Koniecznie należy się również zaopatrzyć kartusze gazowe.
Naczynia turystyczne i sztućce – szykując się na biwak powinniśmy zaopatrzyć się w garnek, patelnię czy zestaw składanych naczyń, które są lekkie i niezwykle wytrzymałe. Sprawdzą się również miski, kubki i sztućce, ale nie takie z domowej zastawy. Najlepiej zabrać ze sobą lekkie przedmioty, które nie będą obciążać naszego bagażu, a jednocześnie będą solidnie wykonane.
Jedzenie – przygotowywanie posiłków na biwaku może być dla niektórych osób ogromnym wyzwaniem. Trudności mogą się pojawić podczas wędrówek oddalonych od miejsc, w których można uzupełnić zapasy. Ponadto wielogodzinna podróż zwiększa zapotrzebowanie na energię, tymczasem tradycyjne jedzenie zwykle trochę waży, co też ma wpływ na zwiększony ubytek energii. Wybierając się na wyprawę warto zabrać ze sobą żywność liofilizowaną. Dzięki opanowaniu procesu polegającego na “wyciąganiu” z potraw wody, można się cieszyć pełnowartościowymi posiłkami, które są smaczne, lekkie i łatwe w przechowaniu i transporcie. Ciekawym uzupełnieniem diety będą też szybkie przekąski, takie jak suszona wołowina, czy batony energetyczne.
Napisz nam co o tym myślisz
Zibi
10 marca 2023 o godzinie 16:44A jak zapomnisz ognia to co, jak rozpalisz ognisko? Takie poradniki by się przydały.