logo

Wieża ciśnień w Giżycku – wyjątkowy punkt widokowy i atrakcja turystyczna z historią

kalafior Atrakcje, Na mazurach 28 maja 2023 0
post-image

W Giżycku, urokliwym mieście położonym w województwie Warmińsko-Mazurskim, można znaleźć wiele fascynujących zabytków. Jednym z nich jest imponująca wieża ciśnień zaprojektowana przez inżyniera Otto Intze. Zbudowana w 1900 roku, była niegdyś głównym źródłem wody pitnej dla mieszkańców miasta, aż do roku 1997.

gizycko wieża ciśnień i inne atrakcje

Historia i charakterystyka

Giżycka wieża wodna to monumentalna budowla, która przez wiele lat dostarczała mieszkańcom bieżącą wodę. Na szczycie wieży znajdował się zbiornik wyrównawczy o imponujących wymiarach – miał 3,8 metra wysokości i 8 metrów szerokości, a jego pojemność wynosiła 200 metrów sześciennych. Cała konstrukcja osiąga wysokość 25 metrów, czyniąc ją najwyższym obiektem w Giżycku. Zlokalizowana jest przy skrzyżowaniu obecnych ulic Warszawskiej i Wodociągowej.

Przebudowa i odrestaurowanie

W 1996 roku wieża została nabyta przez lokalnego przedsiębiorcę, który podjął się jej przebudowy i renowacji. Po kilku latach starań i prac restauratorskich, wieża odzyskała swój dawny blask. Obecnie stanowi ona unikalną atrakcję turystyczną oraz doskonały punkt widokowy na najbliższą okolicę.

Taras widokowy i panorama miasta

Na najwyższym piętrze wieży ciśnień, na imponującej wysokości 162 metrów nad poziomem morza, znajduje się taras widokowy. Z tego miejsca można podziwiać niesamowitą panoramę miasta Giżycko oraz malownicze Jezioro Niegocin z jego urokliwymi wyspami. Widok z tarasu zachwyca zarówno turystów, jak i mieszkańców, oferując niezapomniane wrażenia wizualne.

Wieża ciśnień Giżycko

Muzeum lokalne i historia Giżycka

W wieży ciśnień w Giżycku znajduje się również muzeum, które przechowuje interesujące eksponaty i archiwalne dokumenty związane z historią miasta. Wystawy prezentowane w muzeum ukazują fascynujące fakty i wydarzenia z przeszłości Giżycka, przybliżając gościom bogatą kulturę i dziedzictwo regionu.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

noclegi na mazurach

Najlepsze pomysły na nocleg na Mazurach – jest w czym wybierać!

27 maja, 2023
Twierdza Boyen Giżycko

Twierdza Boyen w Giżycku – historia i odnowienie

4 czerwca, 2023
Wyświetlenia: 95

WPADAJ CZĘŚCIEJ!

Zgłębiaj z nami informacje o turystyce i podróżowaniu w Polsce jak i zagranicą. Odkrywaj ciekawe miejsca i korzystaj z podpowiedzi co warto zobaczyć i dokąd wyruszyć.