logo

Twierdza Boyen w Giżycku – historia i odnowienie

kalafior Aktualności, Atrakcje, Na mazurach 4 czerwca 2023 0
post-image

Jednym z najważniejszych zabytków w Giżycku jest Twierdza Boyen, która powstała w latach 1843-1855 z polecenia Fryderyka Wilhelma IV. Była to fortyfikacja wojskowa, mająca chronić strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Plan budowy twierdzy zakładał wybudowanie ziemno-murowanego fortu blokującego, w kształcie sześcioboku, na tzw. „Wyspie Giżyckiej”, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta. Twierdza Boyen miała cztery bramy: Wodną, Prochową, Kętrzyńską i Giżycką. Mur Carnota o długości około 2300 metrów otaczał najważniejszą część twierdzy o powierzchni 21 hektarów. Cały kompleks, wraz z przylegającymi terenami, zajmował aż 100 hektarów.

W 1902 roku w twierdzy umieszczono składnicę artyleryjską. Elementy przyrodnicze, takie jak jeziora i lasy, oraz umocnienia stanowiły naturalną przeszkodę podczas walk z rosyjską armią w czasie pierwszej wojny światowej. Twierdza Boyen pełniła również ważną rolę w mobilizacji wojsk na Mazurach. Po zakończeniu wojny większość wojsk została wycofana, ale około 4000 żołnierzy pozostało w Giżycku. To właśnie oni prowadzili działania przeciwko nadciągającym wojskom rosyjskim, a później, w sierpniu 1914 roku, bronili fortu przed atakami Rosjan.

Twierdza w Giżycku

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej Twierdza Boyen zmieniła swoje przeznaczenie i stała się szpitalem. Przed wybuchem II wojny światowej była jednym z głównych punktów zbornych dla armii niemieckiej. W czasie ataku na Giżycko w styczniu 1945 roku twierdza została opuszczona bez walki i przejęta przez Wojsko Polskie, które korzystało z niej w mniejszym stopniu. W okresie powojennym, aż do 1990 roku, teren fortyfikacji był wykorzystywany przez różne przedsiębiorstwa spożywcze, co spowodowało liczne uszkodzenia historycznej budowli oraz powstanie nowych budynków, które nie pasowały do charakteru historycznego i militarnego obiektu.

W 1990 roku te obiekty zostały zlikwidowane i twierdza przez kolejne 40 lat popadała w stopniową degradację. W 1993 roku powstało Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen, które postawiło sobie za cel przywrócenie historycznego znaczenia tego zabytku.

Działania towarzystwa doprowadziły do przeprowadzenia gruntownej renowacji twierdzy. Odnowienie rozpoczęto od przywrócenia pierwotnego wyglądu murów i fortyfikacji. Następnie przystąpiono do odbudowy i rekonstrukcji ważnych budynków oraz infrastruktury, które zostały zniszczone lub zatarte w wyniku działań powojennych i eksploatacji przemysłowej. W rezultacie twierdza odzyskała swój dawny blask i stała się atrakcyjnym miejscem turystycznym oraz kulturalnym w Giżycku.

Twierdza w Gizycku

Obecnie Twierdza Boyen przyciąga licznych zwiedzających. Na jej terenie można podziwiać odrestaurowane fortyfikacje, bastiony i wieże, które ukazują dawne znaczenie twierdzy jako strategicznego punktu obronnego. Istnieje również możliwość zwiedzania wnętrz historycznych budynków, gdzie można zapoznać się z ekspozycją prezentującą historię twierdzy oraz związane z nią artefakty i dokumenty.

Twierdza Boyen w Giżycku stanowi nie tylko ważny element dziedzictwa kulturowego regionu, ale także miejsce, w którym organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne, koncerty, wystawy oraz imprezy plenerowe. Jest to niezwykłe połączenie historii, architektury i kultury, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów z całego kraju i zagranicy.

Twierdza Boyen w Giżycku

Dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Twierdzy Boyen odzyskała swoje dawne znaczenie i stała się nieodłączną częścią krajobrazu Giżycka. Jej odnowienie jest doskonałym przykładem ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

kolarstwo górskie

Kolarstwo górskie w Polsce: Odkryj swoją pasję na szlakach górskich

1 czerwca, 2023
Łowisko Mario Mazury

Raj dla wędkarzy na Mazurach – najlepsze łowiska prywatne

16 września, 2023
Wyświetlenia: 113

WPADAJ CZĘŚCIEJ!

Zgłębiaj z nami informacje o turystyce i podróżowaniu w Polsce jak i zagranicą. Odkrywaj ciekawe miejsca i korzystaj z podpowiedzi co warto zobaczyć i dokąd wyruszyć.