logo

Najwyższe szczyty w Karkonoszach

kalafior Aktualności, Atrakcje, W górach 19 maja 2023 0
post-image

Karkonosze, położone na granicy Polski i Czech, to jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Europie Środkowej. Skupisko gór, rozciągające się na obszarze około 40 kilometrów, zachwyca swoim malowniczym krajobrazem, bogactwem flory i fauny oraz licznymi szlakami turystycznymi, jednak to ich majestatyczne szczyty przyciągają najwięcej uwagi.

obserwatorium meteorologiczne na śnieżce

Śnieżka (1602 m n.p.m.)

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka. Wznosi się na wysokość 1602 metrów nad poziomem morza. To miejsce pełne historii i legend, a z jej wierzchołka roztacza się przepiękny widok na okoliczne krajobrazy. Tu również znajduje się charakterystyczne obserwatorium meteorologiczne.

Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.)

Drugim pod względem wysokości szczytem jest Wielki Szyszak. Usytuowany po stronie polskiej, góruje na wysokość 1509 metrów n.p.m. Wspinaczka na Wielki Szyszak to wyzwanie dla doświadczonych turystów, jednak nagroda w postaci niesamowitych widoków jest tego warta. Dawna nazwa tego szczytu to „Wielkie Koło”.

Śmielec (1424 m n.p.m.)

Śmielec to kolejny imponujący szczyt Karkonoszy. Osiągający wysokość 1424 metrów n.p.m., oferuje widoki, które zapierają dech w piersiach. Na jego szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę gór i okolicznych dolin.

Szrenica (1362 m n.p.m.)

Szrenica to popularny szczyt, dostępny zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych turystów. Wznosi się na wysokość 1362 metrów n.p.m. i słynie z pięknych widoków na Karkonosze oraz kotlinę Jeleniogórską.

Kamieńczyk (1315 m n.p.m.)

Ostatnim z najwyższych szczytów Karkonoszy jest Kamieńczyk, osiągający wysokość 1315 metrów n.p.m. Jego charakterystyczną cechą jest kamienista turnia. Na szczycie Kamieńczyka można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na otaczające krajobrazy. To idealne miejsce dla miłośników fotografii przyrodniczej.

Podróżując po Karkonoszach, nie można zapomnieć o innych urokliwych szczytach, takich jak np.:

  • Czeskie Kamienie,
  • Śmigły Wierch
  • Szrenica Zachodnia.

Każdy z tych szczytów oferuje niepowtarzalne doświadczenia i wyjątkowe panoramy.

karkonoskie szlaki

Wędrówka po najwyższych szczytach Karkonoszy to nie tylko okazja do podziwiania piękna natury, ale także możliwość zgłębienia historii tego regionu. Na szlakach turystycznych można spotkać liczne schroniska górskie oraz zabytki, takie jak ruiny zamków czy ślady dawnej działalności górniczej.

Karkonosze to raj dla miłośników górskich przygód i piękna przyrody. Ich najwyższe szczyty, takie jak Śnieżka, Wielki Szyszak, Śmielec, Szrenica i Kamieńczyk, kuszą nie tylko wspaniałymi widokami, ale także bogatą historią i legendami. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym wspinaczem czy początkującym turystą, Karkonosze z pewnością zapewnią Ci niezapomniane doświadczenia w sercu górskiego krajobrazu.

karkonoskie szlaki

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

palac kultury i nauki w warszawie1

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie: Skarbiec Polskiej Historii

12 kwietnia, 2023
z dziećmi w górach

Jak zaplanować wczasy z dzieckiem w polskich górach? Sprawdź, o czym warto pamiętać.

22 maja, 2023
Wyświetlenia: 80

WPADAJ CZĘŚCIEJ!

Zgłębiaj z nami informacje o turystyce i podróżowaniu w Polsce jak i zagranicą. Odkrywaj ciekawe miejsca i korzystaj z podpowiedzi co warto zobaczyć i dokąd wyruszyć.